Mottó: „Amit magadon kipróbáltál, abban tudsz másoknak a legjobban segíteni.”

Számomra a szupervízió a szakmai kihívások, kérdések, elakadások letisztázásának tere, ahol egy biztonságos környezetben át lehet gondolni, mi okoz nehézséget, mit várnak tőlem és merre mehetnék tovább.

A szupervízió segített nekem, hogy egy még inkább proaktív személlyé válhassak. Megtapasztaltam, hogy milyen felemelő érzés, ha a régóta cipelt és a magamban 1000-szer meghányt-vetett dilemmákat, problémákat le lehet rakni, ezáltal új célok és kihívások felé lehet fordulni.

A szupervízióban egy olyan biztonságos munkakörnyezetet alakítunk ki, amelyben a résztvevő kellő biztonságérzettel a háta mögött, a hétköznapok cselekvési késztetéseit az ajtó előtt hagyva nyugodtan, a saját tempójában tud a kihívásaira, nehézségeire, dilemmáira ránézni és azokból továbblépni.


De hogy jön ide a tapasztalati tanulás?

A tapasztalati tanulás definíciója nem más, mint “learning through reflection on doing”, vagyis a cselekvés reflexiójából való tanulás. Ez azt jelenti, hogy kipróbálok valamit, amit átgondolok, értékelek, majd erre vonatkozólag következtetéseket vonok le, ami által tanulok.

Hiszem, hogy mindannyiunkban bennünk van a megoldás, a vágy a változtatásra. A megfelelő társaság és támogató környezet hiányában azonban ez sokszor nem tud előjönni. Nem véletlenül mondják, hogy egyedül nagyon nehéz elérni a kiválóságot, hiszen többen több mindent láttunk, tapasztaltunk és ezáltal több mindenben tudunk egymásnak segíteni. Ezért is különösen fontos a megfelelő közeg megtalálása a belső munkánkhoz, hiszen ennek a segítségével a résztvevő nem érzi nyomás alatt magát, valamint nem lehet potenciális megbélyegzés tárgya. Egy ilyen őszinte, nyitott környezetben meg tudunk nyílni és ki tudjuk magunkból adni, ami feszélyez, nyomaszt, aggaszt vagy esetleg sokat jár a fejünkben. Ahogy ez megtörténik, újult erővel tudunk új célokat és lehetőséget kitűzni és megragadni, hiszen a szükséges következtetéseket már levontuk, azok érzelmi oldalát feldolgoztuk. Ehhez kell egy tapasztalt, kellően felkészült szupervizor, aki ezt a közeget biztosítani hivatott.

Kedvenc kérdésem, a “mi a legrosszabb, ami történhet?”, amit magamon is nap mint nap alkalmazok. Ezt a fajta cselekvési szabadságot igyekszem a munkám során a ügyfeleimnek átadni és nekik megtanítani.

Miért biztonságos? Mert Etikai Kódex szabályozza:

  1. A szupervíziós folyamat első ülésén, a szupervizor tájékoztatja a leendő szupervizáltakat arról, hogy a szupervíziós folyamat mit foglal magában, hogy a jelentkezők szabadon dönthessenek részvételükről. Bármely szupervizált részvétele szabad elhatározásán és a szupervizor szakmai döntésén alapul.

A jelentkezőket megfelelően tájékoztatják a szupervíziós folyamat céljáról és a módszerről, amivel ezt a célt el kívánják érni.

A szupervizor a részvevőkkel együtt, a szupervíziós folyamat indulásánál, az első ülés alkalmával világossá teszi a szupervíziós folyamat tanulási célját.

  1. A szupervizor vagy a megbízók biztosítják a munkához való biztonságos helyet, gondoskodnak a biztonságos környezetről (mind fizikai, mind lélektani szempontból).

A szupervíziós folyamat időtartama alatt a szupervizor mindent megtesz a szupervizáltak testi, lelki épségének megóvása érdekében.

  1. A szupervizor a leendő szupervizáltakkal a szupervíziós folyamat első ülésén megállapodást (szóbeli vagy írásbeli szerződést) köt. Ha van megbízó, akkor a szupervíziós folyamatmunka kezdete előtt a megbízóval is szerződést köt.
  1. A szupervizor nem fizet jutalékot, díjat vagy nem nyújt más előnyt azért, hogy hozzá irányítsanak valakit.

A szupervizor a szupervizálttól nyert információt nem használja fel személyes haszonszerzésre.

A részvételi díjak (óradíj és terembér) megállapításánál a szupervizor az Egyesület által minden évben az inflációt követően változó ajánlott óradíjat fogadja el iránymutatónak, amelytől a nyújtott szolgáltatás arányában, illetve a szupervizáltak fizetőképességét figyelembe véve némileg eltérhet.

  1. A szerződésmódosítás a szupervíziós folyamat megkezdése után csak közös megállapodás alapján történhet.
  1. Ha a szupervizor a szupervíziós folyamat szervezésekor, illetve a szupervíziós folyamatmunka folyamán nem tudja segíteni a szupervizáltat, akkor szükség esetén más szakemberhez küldi tovább.

Amennyiben a szupervíziós folyamatmunka folyamán a szupervizor (ok) számára nyilvánvalóvá válik a személyes érintettség akár a szupervíziós folyamattal, akár egy taggal kapcsolatban, akkor szupervíziós segítséget keresnek.

  1. A szupervizor szakmailag megfelelő módon zárja le kapcsolatait a szupervizáltakkal.
  1. A szupervizor szakmai felelőssége a szupervizáltért mindaddig fennáll, amíg a közös munka be nem fejeződik. Ez ugyanúgy vonatkozik a rövid ideig működő szupervíziós folyamatok vezetőire is (pl. workshop-ot vezetők) és a szupervizáltak számára szükség szerint megfelelő lezárást és visszatekintést kell nyújtaniuk, szükség esetén más szakemberhez való irányítással.
  1. A szupervizor törekszik arra, hogy szupervíziós folyamatait a legjobb képességei szerint vezesse.
  1. A szupervizált által adott személyes információ titoktartást igényel, hacsak ő maga bele nem egyezik annak közlésébe.
  1. A titoktartás kötelező erővel bír mind a szupervizor/ok/ra, mind a szupervíziós folyamatban résztvevő összes személyre, a szupervíziós folyamatmunka befejezése után is.
  1. A szupervizor tisztázza a szupervizáltak számára a titoktartás fogalmát és annak határait.
  1. Ha a szupervizor a szupervízió témáját írás vagy kutatás céljára használja, azt olyan módon teszi közzé, amely biztonságosan megőrzi a szupervizált vagy más érintett személyek anonimitását.
  1. A szupervizálttal kapcsolatban mástól kapott közlésekre vonatkozóan a szupervizort szintén a titoktartás szabályai kötelezik.
  1. A beindult szupervíziós folyamat alatt a szupervizor/ok mindvégig figyelemmel kísérik a szupervíziós folyamat egészének és külön-külön a szupervizáltak egyéni fejlődését.
  1. Az egyéni odafigyelés magában foglalhatja szükség esetén a spontán segítségnyújtást, kimaradás, hiányzás esetén az érdeklődést annak okairól.
  1. Amennyiben a szupervíziós folyamat és a szupervizáltak elérték a szerződésben megfogalmazott céljaikat, a szupervizor a szupervíziós folyamat szakmailag megfelelő módon történő lezárásán dolgozik.
  1. A vezető felelőssége a szupervíziós folyamatért és a szupervizáltakért a szupervíziós folyamat lezárásáig, vagy a szupervizált (ak) más szakemberhez történő tovább irányításáig tart.

law_post_13

Szerződéskötés

Minden folyamat egy előzetes konzultációval kezdődik, ami díjmentes. Addig nem kezdünk bele a folyamatba, amíg mindkét fél pozitívan el nem kötelezte magát.

Young man gesturing hush with finger on lips

Titoktartás

A szupervizort szigorú titoktartási kötelezettség terheli. Sem a megbízónak (amennyiben eltér a résztvevőtől), sem más személynek információt nem adhat át a résztvevők munkájáról, így védve a biztonságos környezetet és a résztvevőket.

Road in a forest

Szupervíziós folyamat

A szupervízió minden esetben folyamat. Egyéniben min. 5 alkalom, csoportos szupervízió estén pedig min. a csoport létszáma plusz 2 alkalom.